امام علی (ع): خردمندترین مردم کسی است که به عواقب و فرجام کار بیشتر بنگرد امام باقر (ع): عالمی که مردم ار علم او بهره گیرند، از هفتاد هزار عابد بهتر است حضرت محمد (ص): هرکسی آبروی مومنی را حفظ کند بدون تردید بهشت بر او واجب شود امام زمان (عج): زمین هیچ گاه از حجت خالی نخواهد بود؛ چه آن حجت ظاهر باشد و چه پنهان

تحلیل جایگاه پروژه

تحلیل جایگاه پروژه

تحلیل جایگاه پروژه در سیاست‌های کلان اقتصادی کشور

بیمارستان به عنوان بازوی مهم ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و اولین سطح ارجاع خدمات درمانی، با قلمرو و مسئولیت‌های مشخص، مهم‌ترین موسسه بهداشتی و درمانی در هر کشوری به شمار می‌آید. به عبارت دیگر، محل اصلی هرگونه ایجاد هزینه برای بخش درمان اعم از پژوهش، بستری کردن و درمان، بیمارستان‌ها می‌باشند.

به طور کلی سلامت هر فرد و جامعه در گرو وجود مراکزی است که سلامت وی را تأمین می‌کنند. یکی از این مراکز که به طور مستقیم در تأمین سلامت فرد و جامعه دخیل است، وجود مراکز خدمات درمانی و از جمله بیمارستان‌ها است. دسترسی سریع و به موقع به بیمارستان‌ها همراه با خدمات ارزان بخصوص در جوامع شهری، نقش بسیار مهمی را بازی می‌کند.

در حالیکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی متولی اصلی سلامت جامعه است، لازم به ذکر است که سلامت یک مفهوم بین بخشی است و تنها با جلب مشارکت بین بخش‌های مختلف تأثیرگذار بر سلامت، می‌توان به اهداف شعار انسان سالم، محور توسعه پایدار، دست یافت.

به منظور حفظ و ارتقای سلامت و بهبود کیفیت زندگی آحاد مردم، لازم است در تدوین سیاست‌ها و راهبردهای کلان کشور و همچنین در طراحی و اجرای برنامه‌ها در حوزه‌های مختلف مقوله سلامت در اولویت قرار گیرد. در عین حال متناسب با پیشرفت‌هایی که در تکنولوژی رخ می‌دهد و تغییراتی که در شرایط محیطی و اجتماعی اتفاق می‌افتد لازم است برنامه‌های بهداشتی و درمانی نیز اصلاح شده و ارتقا یابند.

از آنجایی که پروژه مورد بررسی در این گزارش در رابطه با احداث یک بیمارستان مجهز در استان اصفهان است و با توجه به تأثیراتی که احداث یک واحد درمانی بر شاخص‌های درمانی و بهداشتی یک کشور می‌گذارد، در این بخش به بررسی اهداف و چشم‌انداز نظام سلامت کشور می‌پردازیم.

بر اساس چشم‌انداز کشور در سال 1404 ایران کشوری است توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فن‌آوری در سطح منطقه و با تعامل سازنده در روابط بین‌الملل برخوردار از سلامت، رفاه، امنیت غذایی، تأمین اجتماعی، فرصت‌های برابر، توزیع مناسب درآمد، نهاد مستحکم خانواده به دور از فقر، فساد، تبعیض و بهره‌مند از محیط زیست مطلوب.

همچنین بر اساس چشم‌انداز سلامت کشور در سال 1404 ایران کشوری است با مردمی دارای بالاترین سطح سلامت و توسعه یافته‌ترین نظام سلامت در منطقه.

اما سیاست‌های کلی مصوب در این راستا که در ارتباط مستقیم با سلامت می‌باشند، عبارتند از:

 • ارتقاء هماهنگی میدان اهداف توسعه شامل آموزش، بهداشت و اشتغال به طوری که شاخص توسعه انسان به سطح کشورهای با توسعه انسانی بالا برسد.
 • افزایش سلامت روحی و جسمی دانش‌آموزان
 • تأکید بر رویکرد انسان سالم و سلامت همه جانبه.
 • ارتقاء شاخص‌های سلامت، هوا، امنیت غذا، محیط و بهداشت جسمی و روحی.
 • کاهش مخاطرات و آلودگی‌های تهویه کننده سلامت.
 • اصلاح الگوی تغذیه جامعه با بهبود ترکیب و سلامت مواد غذایی.
 • مبارزه همه جانبه با مواد مخدر و روان‌گردان و اهتمام به اجرای سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر.
 • یکپارچگی در سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، ارزشیابی، نظارت و تخصیص منابع عمومی.
 • توسعه کمی و کیفی بیمه‌های سلامت و کاهش سهم مردم از هزینه‌های سلامت به 30% تا پایان برنامه.
 • ایجاد بازار رقابتی برای ارائه خدمات بیمه درمانی.
 • تأمین بیمه فراگیر و کارآمد و گسترش کمی و کیفی نظام تأمین اجتماعی و خدمات بیمه درمانی.

همچنین جهت‌گیری‌های کلی در این راستا بر طبق مصوبات برنامه‌های توسعه کشور به شرح زیر است:

 مردم و بخش‌های توسعه سالم‌تر

مردم در جنبه‌های جسمی، روحی، اجتماعی و معنوی سالم‌تر خواهند بود و مشارکت بیشتری در سالم ماندن خواهند نمود. تمامی بخش‌های دولتی و غیردولتی در تولید محصولات و خدمات خود تلاش بیشتری برای حفاظت از انسان سالم خواهند کرد.

 نظام ارائه خدمات سلامت عادلانه‌تر و کیفی‌تر

مراقبت‌ها و خدمات جامع و با کیفیت سلامت در سامانه‌ای مبتنی بر پزشک خانواده و نظام ارجاع برای تمامی جامعه به طور عادلانه ارائه خواهد شد.

 تولید و حاکمیت یکپارچه، پاسخگوتر و تأمین مالی پایدارتر

تولید سلامت یکپارچه و تأمین مالی عادلانه و مبتنی بر بیمه سلامت است و بر رفع نیازهای مردم با حفظ کرامت انسانی آن‌ها متمرکز خواهد گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

درباره ما

شرکت امین طب سپانو با استعانت از درگاه الهی و با همراهی خانواده بزرگ فولاد مبارکه اصفهان به منظور تقویت مشارکت در بخش خصوصی حوزه سلامت در راستای افزایش سطح سلامت در میهن عزیزمان در تیر ماه سال ۱۳۹۶ به ثبت رسیده است.

پروژه در حال انجام

شبکه های اجتماعی

QR کد

تمامی حقوق سایت محفوظ و متعلق به شرکت امین طب سپانو می باشد

طراحی سایت افسون وب